Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
aktualizované: 01.09.2008 14:59:25 

Pro Can - internetový týždenník o psoch

Rozhovor Týždňa

                                                                                                      

Je vodiaci pes chudák?  

Tento článok som písal s nemalým pohoršením nad výrokom dvoch mladíkov. Tých som mal česť stretnúť v starom centre Bratislavy. Každý z nich mal pri sebe pittbula. Nič proti tomuto plemenu. V momente ako zbadali slepého       muža so psom, samozrejme vodiacim, vyhlásili ,,Chudák  pes, robí niekomu otroka.“ Páni prepáčte, ale že vás           hanba nefacká.                                                                                                                                                                      

 

Vodiacim alebo slepeckým psom sa nemôže stať ktorýkoľvek Je nevyhnutný nie len výber správneho plemena ale aj schopnosti psa. Každý musí totiž absolvovať nie ľahký výcvik. A toto testovanie psa prebieha až po dovŕšení jedného roku života psa. Výchova a tréning šteniat sa robí na mieru. Závisí vždy od potrieb a očakávaní budúceho majiteľa. Pre výcvik psov na tento účel sa vyberajú prevažne labradorskí retrieveri, zlatý retriever alebo nemecký ovčiak. A aby som náhodou nezabudol – nevyhnutný je bezproblémový zdravotný stav psa.

 

Takže už z toho vyplýva, že vykonávať poslanie vodiaceho psa nemôže každý. Ale ak má niekto pocit, že vodiaci pes je chudák, ok. Dali sme preto slovo pánovi, ktorý je na vodiaceho psa odkázaný.

   

 Ako si môže bežný človek predstaviť spolunažívanie slabozrakého alebo nevidiaceho človeka a psa?

Úplne normálne. Ráno sa zobudíme, Donka mi pomôže pripraviť veci potrebné na odchod z domu. Ak neviem nájsť mobil, dokáže už aj to. Je veľmi učenlivá. Ja jej dám samozrejme čerstvú vodičku. Keď sa vychystáme ideme na prechádzku. Tá trvá asi 20 minút. Je to totiž trasa ku mne do práce. Tam Donku pustím z vodiacich popruhov. Ona si pobehuje po firme, ja mám prácu zväčša na štyri hodiny denne keďže pracujem ako brigádnik. Za túto dobu sa Donka hrá so všetkými kolegami a návštevníkmi. Po práci, kedy sú asi dve hodiny ideme opäť pešo domov. Prípadne sa po ceste zastavíme v obchode. Tam, rovnako ako na ulici potrebujem jej pomoc, aby som náhodou do niečoho nenarazil. Keď prídeme domov, Donka oddychuje, ja si pripravím obed, hodinku si spolu poležíme a ideme von.  Blízko pri dome je lúka kde sa schádzajú viacerí psíčkari. Zatiaľ čo sa ja radím s nimi o chove a vymieňame si psie historky, Donka sa hrá so psíkmi. Ak práve nie je nepriaznivé počasie vydržíme takto aj dve hodinky. Po príchode domov dostane Donka jesť a ja sa najem zväčša s ňou. A potom ako každý iný pár, ľahneme pred telku a oddychujeme.   

 

Máte niekedy pocit, že sa psovi venujete málo?

Málo času? Veď my sme spolu celý deň, bez nej sa pohnem iba na toaletu. Takže by som nepovedal, že spolu trávime málo času. To určite nie. Menej času so svojim majiteľom podľa mňa trávia psy, ktorých majitelia musia chodiť do normálnej práce. Ale my spolu chodíme aj do práce.

Kto vo vašom vzťahu pomáha komu?

No samozrejme, vzhľadom na môj hendikep pomáha predovšetkým Donka mne. Na to som si ju predsa kupoval. Ale nemám pocit, že by jej to prekážalo. 

Má podľa vás pravdu, ten kto povie že vodiaci pes je chudák?

Väčšina známych, ktorí u mňa doma prespali alebo s nami strávili viac času my povedali, že ja a Donka sme ako zohraní pár. Vodiaci pes je inteligentný, inak by toto poslanie nemohol plniť. A nemyslím si, že inteligentný pes by robil niečo čo je proti jeho srsti.  

 

" Aj keď jej do tváre nevidím, cítim, že to robí s radosťou ".                                                                                            

 

 


TOPlist
 Vytvorené službou WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok