Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
aktualizované: 01.09.2008 14:59:25 

Pro Can - internetový týždenník o psoch

STARŠIE

V prvom čísle rubriky Rozhovor Týždňa Vám prinášame niekoľko otázok a odpovedí na Romanu Brinzíkovú -

hovorkyňu Slobody Zvierat.

 

 Prečo by si mali ľudia brať zvieratá z útulku? 

 

Spoločenských zvierat, najmä psíkov sa „produkuje“ veľký nadbytok, mnohokrát končia na uliciach aj čistokrvne zvieratá, o krížencoch nehovoriac, v nie oveľa lepšom prípade putujú do výkupni...

 Keď som sa kedysi dávno stala svedkom toho, ako ľudia prinášajú do útulku nájdené cele vrhy niekedy len párdňových šteniatok zo smetného koša zabalene v igelitke zúfalo bojujúce o život, rýchlo som sa vzdala snáh stať sa chovateľkou, aj keď som po tom veľmi túžila. Viac som túžila pomôcť tomu, čo už na svete je.

 

Je to téma na dlhé debaty, chovatelia nás niekedy možno vnimaju nepriatelsky, čo je mne osobne ľúto, no vychádzajuc z realnej situácie nemôžme propagovať daľšie rozmnožovanie spoločenských zvierat. Kolotoč „utrácajme a rozmnožujme“ mi akosi nesedi k súcitu a ľudskosti.

Nepochybujem o tom, že zodpovedni chovatelia pre svoje vrhy vyberajú tých najlepšich majitelov, mali by si však uvedomiť, že produkciou ďaľšich šteniatok sa znižuju šance na adopciu opustených zvierat, ktoré skončili napr. v útulku. Aj keď majú právo namietať, že konkrétne oni za situaciu s túlavými zvieratami nie su zodpovedni, prečo nepomôct ju riešiť, keď sa da, keď je to aj v ich rukách?  Veď ide o takých istých citlivých a vnimavých tvorov,  o akých sa doma s láskou starajú.

 

Koľko psov ročne prejde vašimi rukami?

 

Minulý rok sa v útulku v BA ocitlo 2 704 zvierat, psov a mačiek. Kazdy rok to býva okolo tych troch tisicok, a to sú len zvierata z BA, pričom samozrejme sa k nám nedostane každé vyhodené zviera, tých je určite viac.

 

  Aké sú náklady na jedného psíka? 

Naklady na psika sú priemerne 500 Sk (odčervenie, vakcinácia, začipovanie), za kazdý deň strava cca 50 Sk.

 

  Koľko týždňov môžete mať psa v svojom útulku?

Našťastie už nie sme len karanténa, ale aj útulok, takže psíci tu majú azyl, pokiaľ nie su adoptovani. Su aj taki, ktori u nás zrejme dožijú.

 

 Stáva sa, že sa vám pes aj po adoptovaní novými rodičmi vráti späť? Že ho nový majiteľ príde vrátiť? 

 

Ojedinele. Je to v pripadoch, keď budúci majiteľ neodhadne svoje schopnosti, napr. má málo času, býva v byte a napriek tomu sa rozhodne pre šteniatko vyžadujúce neustálu pozornosť. Alebo sa starší ludia rozhodnú pre príliš temperamentného psika, lebo sa im páči, ako vyzerá.

Aby sme sa tomu vyhli, adopcii predchádza pohovor so záujemcom o zviera o jeho predstavách, ale aj o podmienkach, ktoré má pre zviera pripravené. Najlepšie je, keď sa najprv s vytipovaým psikom bližšie zoznámi počas venčeni, ukáže sa, či si navzájom „sadnú“. Je to prijateľnejšie ako adoptovať si zviera ihneď len na základe vysneného vzhľadu a potom byť sklamaný.

Za rozhovor ďakujeme hovorkyni Slobody Zvierat Romane Brinzíkovej.

 

TOPlist
 Vytvorené službou WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok