Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
aktualizované: 01.09.2008 14:59:25 

Pro Can - internetový týždenník o psoch

STARŠIE

STREDOÁZIJSKÝ PASTIERSKY PES - OSOBNOSŤ SAMA O SEBE

 

Hovoríme o plemene ktoré už stáročia stráži stáda hospodárskych zvierat v Strednej Ázii. Rovnako ako o väčšine vysokých mohutných psov sa hovorí, že pochádzajú z tibetskej dogy, ani stredoaziat nie je výnimkou. Aj keď v nemalom množstve literatúry sa dočítate, že toto plemeno je dokonca predchodcom tibetskej dogy. Nech je to akokoľvek, hovoríme o psovi, ktorý si jednoznačne zaslúži prívlastok Osobnosť.

 

Osobnosť -  dovoľujem si dať tento prívlastok z vlastnej skúsenosti a nechcem tým uraziť žiadne iné plemená. Samozrejme, rovnako ako každý človek, tak aj každé zviera je istým spôsobom osobnosť. Ale osobnosť tohto plemena ma prekvapila natoľko, že ak by som mal priestor, zadovážil by som si ich stádo. Nie nadarmo sa dočítate, že tento pes má vlastný rozum a nepotrebuje tvrdý výcvik ako iné pracovné plemená. To však neznamená, že ho netreba vychovať, treba, každý deň s ním treba pracovať. Na prvý pohľad pokojný pes vie byť totiž chvíľami viac ako ostrý. Ako by neustále očakával vpád na jeho teritórium a vtedy sa z pokojného, priam často lenivého psa stáva nezastaviteľná šelma, ktorej cieľom nie je nič iné iba ustrážiť svoje územie, pána a jeho majetok. Dokáže vás prekvapiť svojou rýchlosťou a dravosťou, napriek tomu, že ešte pred dvoma sekundami ležal nehnute a vyhrieval svoje svalnaté telo. Ale ak chcete vidieť psa s vlastným rozumom, toto plemeno určite patrí medzi tie pravé. A zrejme aj preto ho využívali chovatelia dobytka. Jeho najčistejšia línia pochádza z Uzbekistanu, Tádžikistánu a Kazachstanu, ale za stáročia sa v rôznych oblastiach sveta krížil a aj preto dnes nájdete niekoľko aj keď detailmi, ale predsa odlišných stredoázijských pastierskych psov. Pôvodne nepatril medzi známe plemená, až koncom dvadsiateho storočia sa rozšíril do sveta ako spoločenské plemeno. Obľuba tohto plemena ale rýchlo rástla a v roku 2000 ich bolo na veĺkej výstave v Rusku prihlásených 270. Úspechy zožali aj o rok na to v Miláne kde ich doviedli nie len majitelia z Ruska, ale aj Českej republiky, Poľska Maďarska a Talianska.  

 

NÁZVY TOHTO PLEMENA:

Central Asian Shepherd Dog,

Mid-Asian Shepherd,Central-Asian Sheepdog,

Central Asian Owcharka,

Middle Asian Owcharka,

Asian Shepherd 

 

CHARAKTERISTIKA PLEMENA:

HLAVA

Mohutná, široká v lebečnej časti, proporcionálna k celkovej stavbe tela, zodpovedajúca
pohlaviu, s vyvinutými lícnymi kosťami. čelo ploché, prechod od čela k papuli sotva viditeľný.
Hlava má pri pohľade zhora tvar lichobežníka. Nadočnicové oblúky môžu byť výrazné,
kvôli čomu sa niekedy vytvára dojem rýchleho prudkého prechodu od čela k papuli.
Papula je krátka, široká v časti medzi očami a takmer sa nezužuje v smere k ňucháču.

Línia papule je paralelná s líniou čela. Ňucháč silný, čierny. U psov svetlého sfarbenia je prípustný hnedý ňucháč, okraj očí a pyskov.

CHRUP

Zuby silné, biele, široké v základe, pevne priliehajúce k sebe. Rezáky umiestnené v jednej línii.

UŠI

Neveľké, trojuholníkového tvaru, visiace na chrupavke, nasadené nízko. Základ ušnice neveľký.

OČI

Neveľké, okrúhle, priamo vsadené, mierne hlboko položené. Rôzne odtiene podľa
farby srsti alebo tmavšie. Viečka hrubé. Výraz očí istý, nevľúdny, pohľad pochmúrny a ťažký.

ŠIJA

Krátka, svalnatá, postavená nízko, s charakteristickou
visiacou kožou
.

TELO

Mohutné. Dĺžka tela môže byť väčšia než výška v kohútiku. Hruď široká, hlboká, rebrá okrúhleho tvaru, rozširujúca sa za lopatkami. Hrudná časť chrbtice prevláda nad bedrovou. Hrudná kosť dlhá, umiestnená na úrovni laktí alebo nižšie. Kohútik výrazný, obzvlášť u psov. Chrbát silný, široký, s prehnutím. Bedrá krátke, široké, dobre vyplnené. Zadok široký, svalnatý, rovný. Brucho mierne vtiahnuté.

CHVOST

Vysoko nasadený, hrubý v základe, dlhý, spustený nadol, kosákového tvaru alebo zatočený v dolnej tretine. Kupíruje sa v prvých dňoch po narodení.

PREDNÉ NOHY

Rovné, paralelné. Dĺžka prednej nohy po lakeť tvorí polovicu alebo o niečo vyše polovice výšky v kohútiku. Lopatky široké, dlhé, zvisle postavené, prechádzajú od lopatkového kĺbu prakticky vertikálne k zemi. Uhol lopatkového kĺbu je trocha vyrovnaný. Ramená silné, svalnaté, pri pohľade spredu mohutné, zľahka sa zužujú v smere k zápästiu. Zápästia silné, takmer kolmo postavené.

ZADNÉ NOHY

Úmerné s prednými. Široko a paralelne postavené. Bedrá široké, svalnaté. Uhol kolenného kĺbu nepatrne výrazný a nachádza sa v jednej úrovni s lakťovým. Skákacie kĺby sú silné, hrubé, široké, so sotva viditeľnými tupými uhlami, kosť päty dobre vyvinutá.
Laby masívne, takmer zvislo postavené.

LABY

Okrúhle, s krátkymi pružnými prstami, zovreté, oblúkové.

POHYBY

Najcharakteristickejší je skrátený klus skokmi, nenáhlivý, so silným nárazom zadných nôh a voľným rozmachom predných, pri zrýchlení prechádzajúc do cvalu. Pri kluse je línia hornej časti rovná a pevná.

SFARBENIE

Rozmanité: biele, čierne, sivé, svetložlté, ryšavé, tmavohnedé, tigrované, strakaté, škvrnité, ale pri hociktorom sfarbení musia byť dobre zvýraznené všetky charakteristické znaky plemena.

SRSŤ

Srsť hrubá, rovná, s dobre vyvinutou podsadou. Na hlave a prednom povrchu nôh – krátka, pevne priliehajúca. Podľa dĺžky sa rozlišujú:
- s predĺženou (7-8 cm) drôtovitou a krycou srsťou na ušiach, šiji a zadnom povrchu predných a zadných nôh, na chvoste
- s krátkou (3 – 5 cm) a hladkou priliehajúcou srsťou.

TOPlist
 Vytvorené službou WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok