Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
aktualizované: 01.09.2008 14:59:25 

Pro Can - internetový týždenník o psoch

Staršie témy

Domestikácia – tento proces zahŕňa všetky fázy premeny vlka obecného až k psovi domácemu ako ho poznáme. V slovníku by ste vyčítali, že slovo domestikácia znamená zdomácnenie. V praxi ide ale o veľmi dlhý proces a konečný výsledok sa vôbec nemusí podobať na to čo bolo na začiatku. Ťažko by niekto dnes uveril, že psíci, ktorých nosia slečny a dámy v kabelke pochádzajú z jedinca, ktorý kedysi lovil korisť a bál sa ho aj samotný človek. 

Ako to bolo?

Na otázku kedy k tomu došlo odpoveď radšej ani nehľadajme. Mnohé vedecké štúdie sa v tejto otázke rozchádzajú a so stopercentnou istotou to nevie určiť nikto. Ale na jednom sa zhoduje väčšina vedcov a síce, že pes bol vôbec prvé domestikované zviera. Až po ňom prešli týmto procesom ovce, kozy či ošípané.

Vďaka archeológom vieme, že šelmy podobné psom sa vyskytovali už v strednej doby kamennej. Práve z tejto doby sa totiž v Rusku objavili dve lebky pripomínajúce dospelých psov. Nálezy čeľustí a iných kostí sa objavili aj v Strednej Európe a síce v oblasti Nemecka. Zanedbateľné nie sú ani informácie z Izraela. Tam boli totiž vykopané pozostatky ženy a niečoho čo archeológovia označili za zviera príbuzné psovi. Malo ísť o malé šteňa, ktoré mala pochovaná žena v náručí. Zrejme nepôjde o náhodu, lebo neďaleko jej hrobu našli aj pozostatky muža. Ten mal však v hrobke až dve malé psovité šelmy. Pravdepodobne to boli psy. Vedci sa teda začali zamýšľať nad teóriou, že už vtedy si ľudia natoľko vážili psov, že sa s nimi nechávali aj pochovať. Žeby už vtedy vedeli, že pes je najlepším priateľom človeka? A možno sme túto informáciu prebrali práve od nich. Ťažko povedať, ale určite to naznačuje, že domestikácia psa začala niekde v Európe alebo v juhozápadnej Ázii. Tam totiž začala aj domestikácia ostatných hospodárskych zvierat. Či je práve táto teória pravdivá sa nedá povedať s istotou, nájdené pozostatky zvierat sa totiž iba približujú kostrám dnešných psov. Preto treba brať do úvahy aj teórie o tom, že k domestikácii psa došlo omnoho skôr. A to až pred 135 tisíc rokmi. A táto teória sa opiera dokonca aj o genetické analýzy mitochondriálnej DNA (deoxyribonukleová kyselina). Podľa genetikov sa psy mačkovitých predkov človeka sa nemuseli od vlkov líšiť tak ako neskorší psy lovcov. Ich spôsob života vraj nemusel ich stavbu kostry zmeniť a ovplyvniť. Nálezy ich kostier by potom boli od kostier vlkov na nerozoznanie. A je pravda, že pozostatky kostier vlkov v blízkosti ľudských usadlostí pochádzajú z obdobia až  pred 400 tisíc rokov.

Domestikovali sa psi aj v Amerike nezávisle od Eurázie alebo ich tam človek doniesol cez Beringovu úžinu z Ázie? To je ďalšia otázka na ktorú vedci hľadali odpoveď. Analýzy DNA ale ukázali, že aj Americké plemená psov pochádzajú z veľkej časti z euroázijských vlkov. Takže ich tam s najväčšou pravdepodobnosťou doniesli ľudia.

  

Z čoho vznikol prvý pes?

Je skutočne jediným predkom psa tak ako ho poznáme dnes vlk? Aj Konrad Lorenz, zakladateľ etológie vo svojej knihe ,,Život so psom nie je pod psa“ napísal, že predchodcom psa je šakal. V dnešnej dobe ale vďaka genetike vieme o pôvode psa oveľa viac. A ukázalo sa, že predkom psa je skutočne vlk obecný. Nakoľko je ale mitochondriálna DNA dedičná iba po matke, nemôžeme vylúčiť, že došlo aj ku kríženiu so šakalom obecným. Podľa vedcov však k tomu dochádzalo iba zriedka.

Zaradenie nového psa do svorky 

Zaobstaranie si nového člena rodiny so sebou vždy nesie mnoho problémov a ťažkostí. Prvé nad čím by ste sa mali zamyslieť je či váš nový psík bude žiť iba v spoločenstve ľudí alebo aj s inými zvieratami.

   Pokiaľ bude šteniatko ktoré si chcete zadovážiť psím jedináčikom v rodine ide o pomerne jednoduchú situáciu. Samozrejme by ste nemali podceniť prípravu na jeho príchod. Nemám tým na mysli organizovanie oslavy. Práve naopak. Treba zabezpečiť aby mal psík po príchode do nového prostredia a teda novej rodiny pokoj.

Zložitejšie to ale bude ak už doma psíka máte a chcete mu zaobstarať kamaráta. Takáto situácia si vyžaduje zodpovedný prístup. Zamyslite sa nad tým akej povahy je váš terajší zvierací spoločník a s akou povahou psa by sa určite nezniesol.

Psychologické skupiny psov môžeme zaradiť do štyroch skupín podľa ktorých bežne radíme aj kolegov alebo známych.

- melancholik
- cholerik
- sangvinik
- flegmatik

Rovnako ako sa ale nedá vytvoriť presná šablóna na človeka tak sa nedá ani na psa. Každý jeden má svoje charakteristické rysy, povahové vlastnosti, každý pes je jednoducho jedinečný. Nie je teda jednoznačne možné určiť ktoré psy sa k sebe hodia a ktoré nie. Ak ale stále trváte na tom, že jeden pes vám nestačí, poďme hľadať ďalej.

Snažte sa vyberať psa nie len podľa povahy, ale aj podľa fyzických vlastností. Nestačí totiž vybrať dvoch flegmatikov. Keď máte doma napríklad na prvý pohľad flegmatickú nemeckú dogu, zbytočne k nej budete hľadať pokojného pudla. Netvrdím, že takého nenájdete, určite by mu ale kamarátstvo s dogou neprospievalo. Aj pri nevinnej hre by totiž mohol pôsobiť ako týraný jedinec. Preto sa radšej opýtajte skúseného chovateľa aká rasa by sa ku vášmu psovi hodila.

 Ďalšie pravidlá pri príchode nového člena svorky:

- Pre nového člena svorky musí byť miesto, to znamená, že musí mať pre ostatných istý význam. Nesmie sa stať rušivým elementom.  

- Nový člen svorky musí rešpektovať zaužívanú hierarchiu. Je nevyhnutné aby sa dokázal podriadiť už existujúcim pravidlám.

- Nový pes svorky musí byť zdravý. A to nie len po stránke fyzickej ale aj psychickej. V opačnom prípade hrozí, že ho svorka neprijme, pretože je slabý. Keď je pes chorý alebo sa stane asociálnym členom skupiny, dostáva sa do akejsi pozície brzdiaceho článku a to môže zapríčiniť skazu svorky.

- Svorka musí mať vždy pána. Ak ide o psy žijúce s ľuďmi, musí to byť človek. Preto sa skôr ako privediete ďalšieho psa a vytvoríte tým svorku, informujte o plemene, ktoré si chcete zadovážiť. V opačnom prípade môžete zbytočne spôsobiť chaos, ktorý by viedol k nepochopeniu a následnému agresívnemu chovaniu psov.

 

TOPlist
 Vytvorené službou WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok