Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
aktualizované: 01.09.2008 14:59:25 

Pro Can - internetový týždenník o psoch

 

Leptospiróza                                                                                                                                                              

 

O čo ide?  

Ide o infekčné ochorenie, ktoré sa u nás vyskytuje na šťastie iba vzácne. Je vyvolané niekoľkými druhmi leptospir, niektoré sú prenosné aj na človeka. Jedna z nich napáda pečeň a u človeka spôsobuje Weilovu chorobu. Iná leptospiróza zasahuje a napáda obličky. Takže nebezpečenstvo tejto choroby je skutočne veľké.

 

Odkiaľ?  

Zdrojom tohto ochorenia sú jednak psy a hlodavce, ktoré síce neochorejú samé od seba ale vylučujú leptospiry močom.

 

Prejavuje sa

Inkubačná doba napríklad u leptospir icterohaemorgie (druh, ktorý spôsobuje Weilovu chorobu) je desať až dvadsať dní. Na začiatku sa choroba prejavuje iba vysokou teplotou, tá trvá maximálne dva dni. Potom prídu hnačky, zvracanie, nevoľnosť, V ďalšom štádiu je súčasťou zvracania a hnačiek krv. U psa sa ochorenie prejavuje nechutenstvom do jedla a fyzickou slabosťou. Ako prejav zlyhania pečene sa po prvom týždni objaví žltačka. V akútnych prípadoch je možné pozorovať žltú až oranžovú sliznicu a neskôr aj kožu. Priebeh tejto choroby vie byť veľmi rýchly a málo kedy sa ho podarí zastaviť. Toto ochorenie často končí smrťou psa. Ak sa psa podarí vyliečiť, väčšinou až do kanca života trpí pre poškodené obličky.

 

Ako liečiť?  

Pri prvých príznakoch choroby je nutné ihneď navštíviť veterinára. Liečba pozostáva z antibiotík, liekov na upokojenie zvracania a črevných problémov. Súčasťou sú tiež infúzie a sedatíva ktoré ovplyvňujú vnútorné orgány. Tiež je nevyhnutné urobiť transfúziu krvi. Pri manipulácii s takto chorým psom je treba dbať na hygienu.

 

Očkovanie 

Je treba nezanedbať včasnú vakcináciu psa a vyhýbať sa možnému zdroju nákazy. Teda stojatým vodám, kalužiam a podobne. A chráňte psa pred stykom s hlodavcami.

 Očkuje sa v deviatom týždni veku psa. A preočkuje následne po troch týždňov a potom v jednom roku života psa.

 

TOPlist
 Vytvorené službou WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok